MIÓD WRZOSOWY

Charakterystyka miodu wrzosowego znacznie się różni od innych miodów zaliczanych do miodów nektarowych. Smak jego jest mało słodki, wręcz goryczkowaty. Zapach ma silny, przypominający aromat kwiatów wrzosu. Miód płynny ma barwę czerwonobrunatną, natomiast miód który uległ już procesowi krystalizacji jest żółtopomarańczowy bądź brunatny o  galaretkowatej konsystencji.

Miód wrzosowy zawiera dużą ilość wolnych aminokwasów, enzymów, hormonów wzrostu oraz neurohormonów. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz związków mineralnych. Substancje zawarte w miodzie wrzosowym są łatwoprzyswajalne, a w szczególności proteiny i żelazo. Miód ten ma właściwości moczopędne, bakeriobójcze oraz przeciwzapalne. Polecany jest w przypadku występowania stanów chorobowych i przeziębień, schorzeń oczu, jamy ustnej i gardła, oraz serca. polecany również  w profilaktyce schorzeń układu moczowego, nerek oraz prostaty. Jego działanie wykorzystywane jest przeciwko chorobom układu pokarmowego, moczowego.

Miód wrzosowy sprawdza się nie tylko jako dodatek do herbat, musli, czy kanapek, ale również znalazł zastosowanie w kuchni do sosów i ciast oraz w kosmetologii.

Ze względu na ograniczoną ilość wrzosowisk w kraju miód ten jest rzadko spotykany i niezwykle ceniony.