MIÓD SPADZIOWY

Pozyskiwany jest głównie w okolicy lasów z drzew iglastych takich jak jodła, świerk czy sosna. Do jego wytworzenia pszczoły wykorzystują soki tych drzew oraz spadź, czyli wydzieliną owadów żywiących się sokami roślinnymi.

Miód spadziowy jest gęsty o średnioziarnistej konsystencji. Jego smak jest słodki, łagodny, z gorzkawym posmakiem. Ma barwę ciemno-brązową z szarymi lub zielonkawymi odcieniami, natomiast zapach określany jest jako intensywny, o aromacie przypominającym zapach żywicy. Miód ten krystalizuje tworząc dwie warstwy, w warstwie górnej znajduje się część płynna, a w dolnej skrystalizowana, przy czym kryształy mogą się zlepiać. 

W porównaniu do miodów nektarowych cechuje go wyższa zawartość związków mineralnych, azotowych, dekstryn, enzymów, kwasów organicznych i substancji antybiotycznych, dlatego polecany jest głównie w schorzeniach dróg oddechowych oraz układu krwionośnego. Miód spadziowy ma pozytywne działanie na organizm również w przypadku, przeziębień, chorób przemiany materii, chorób reumatycznych i chorób cywilizacyjnych.